Szlakiem Kulinarnych Przyjemności - Przemysław Dyja

 
( 0 Votes ) 

RECENZJA: Jan Olbracht w Toruniu

Co król Jan Olbracht ma wspólnego z Toruniem, że jego imieniem nazywają restaurację w centrum miasta? Przez chwilę się nad tym zastanawiałem, a odpowiedź uzyskałem w komnatach zabytkowego ratusza. Otóż okazało się, że w jednym z pokoi tegoż ratusza król Jan Olbracht w 1501 roku wyzionął ducha. A i wcześniej częstym gościem miasta bywał.

Odwiedzając restaurację i browar w jednym nie liczyłem na szeroki wachlarz różnorodności w karcie i oczywiście, a jakże, nie myliłem się. Menu dań głównych składa się w zasadzie tylko z dań mięsnych, choć jest ich dość duży wybór. Ale, mając na uwadze, że lokal nazwany imieniem króla z XV wieku, to zasadniczo brakuje dań z dziczyzny i wybór ryb jest bardzo skromny.

Na początek zamówiłem żurek. Zupa w smaku bardzo dobra, ale całkowicie bezzasadnym uważam podanie jej w podgrzewanym świeczką kociołku z chochelką i kokilką do nalewania. Sens może by i miało, gdyby zupy było minimum pół litra, a kokilek choćby dwie. W innym przypadku jest to o prostu bezsensownie niepotrzebne zastawianie stołu naczyniami.

Na danie główne poprosiłem o boczniaki skwierczące z szynka parmeńską i ziemniakami podane na gorącej patelni prosto z pieca. Poszczególne składniki były, raczej, przygotowywane osobno i dopiero pod koniec umieszczone w piecu, ale nie zmienia to faktu, że smaczne jako całość.

Będąc w browarze za obowiązek należy uczynić także degustację piwa. I tu Jan Olbracht wychodzi naprzeciw wszystkim chętnym na eksperymenty. Można zamówić zestaw czterech piw po 125 ml z każdego rodzaju. Tradycyjny pils o dość świeżym smaku; piwo pszeniczne, którego fanem nigdy nie byłem; piwo specjalne co miesiąc ponoć różne - trafiłem akurat na mocno alkoholowe jasne; oraz piwo, jak na Toruń przystało, piernikowe – słodkawe, smaczne.

Podsumowując: królowi się nie odmawia, do króla podejść należy jak woła, ale można się z jego poglądami nie zgadzać, tak po cichu.

Jan Olbracht Browar Staromiejski
ul. Szczytna 15
87-100 Toruń

Enjoyed this article? Share it

Copyright © 2013-2016 Przemysław Dyja all Rights Reserved. 
Wykonanie: SUBES.PL  strony internetowe, sklepy internetowe, fotografia produktowa